היער השחור בשלושה דורות

בסוף יוני, מיד לאחר הבגרות האחרונה, טסנו ליער השחור, לעשרה ימים. זוג הורים, חמישה ילדים בגיל 3, 6, 11, 16, 18 סבא ואישתו של סבא. היה נהדר, כולם נהנו. 

טסנו ב- 07:10 מנתב”ג לציריך בטיסת אל-על במחיר 288$ לכרטיס (הכרטיסים הוזמנו כארבעה חודשים מראש). חברים שנסעו באותם תאריכים שלנו והזמינו כרטיסים חודשיים אחרינו שילמו כבר 350$ לכרטיס. ההפרש מאוד משמעותי כשמדובר בתשעה אנשים.

הזמנו שני רכבים מהאתר החביב עלי שתמיד נותן לי את ההצעות הכי זולות כאן קישור לאתר. הזמנו רכב 7 מקומות למרות שבפועל נסענו בו רק חמישה, כדי שיהיה מספיק מקום לכל המזוודות ולטיולון שלקחנו לילדה בת השלוש, ואכן היה מספיק מקום. ברכב של סבא נסעו הוא, אישתו ושני הגדולים שלנו. ברכב שלנו נסענו אנחנו ההורים ושלוש הבנות הקטנות. סידור מצוין, ככה הגדולים לא התלוננו על הרעש של הקטנות. שקט תעשייתי מבורך.

לצורך ניווט השתמשנו באפליקציה חינמית גוגל מפס. כדאי לעשות עבודת הכנה קצרה בבית. להוריד את המפה של היער השחור ל”מפות לא מקוונות” לסמן בכוכבים צהובים את כל האטרקציות שמתכננים לבקר בהן וגם את המלון. הוראות מדוייקות איך לעשות זאת תמצאו כאן. האפליקציה עובדת בדיוק כמו וויז ונותנת הוראות ניווט קוליות בעברית. והכל בחינם!! ללא צורך בסים או אינטרנט.

משדה התעופה נסענו לפנסיון קרמר בגרפנהאוזן כאן קישור למלון. הוזמן מבוקינג, לתשעה לילות כולל ארוחת בוקר. הכפר יפיפה מתאים לטיול בוקר או ערב, הפנסיון קטן, משפחתי ונותן את הכרטיס האדום (הסבר בהמשך). ארוחת הבוקר טובה כולל סלט ירקות קצוץ דק וחביתות. קיבל ציון 9.3 בבוקינג.

אנחנו מעדיפים מלון על דירה כדי למצוא בסוף יום חדר מסודר, פחים ריקים ומקלחת נקיה ולא להתעסק בכל אלה גם בחופשה. ארוחת בוקר במלון חוסכת התעסקות עם ארוחה אחת ביום וביזבוז זמן של חופשה.

התעקשתי להזמין מלון שנותן את כרטיס היער השחור” האדום. את הכרטיס מקבלים חינם מהמלון עבור כל אורח. הכרטיס מעניק כניסה חינם למגוון לא קטן של אטרקציות. ניתן להיכנס לכל אטרקציה כל יום פעם אחת. פשוט כרטיס מעולה ומומלץ מאוד חסך לנו הרבה כסף, תראו בהמשך.

קנינו מראש גם את כרטיס היער השחור הגבוה שנקרא גם הכרטיס השחור בעיקר בגלל פארק אירופה כאן קישור להזמנת הכרטיס online באתר הרשמי. אפשר להשתמש בו שלושה ימים במהלך החופשה, לכמה אתרים שמספיקים באותו היום. הימים לא צריכים להיות רצופים.

מוזמנים לשתף:

עקבו אחרינו בפייסבוק

פשוט לסמן לייק 👍

סרטונים ותמונות נוספות מהטיול תמצאו בדף הפייסבוק שלי

*** שימו 💙 שמות המקומות שצבועים בכחול הם קישור למיקום המדוייק בגוגל מפס ו/או לאתר הרשמי של האטרקציה ***

היום השני

העיירה פרייבורג וטיילת טיטיזי

לאחר ארוחת הבוקר נסענו לפרייבורג. טיפ מצויין שקיבלנו עוד בארץ, לקחנו איתנו מכשירי קשר, אחד בכל רכב, עזר לנו מאוד כאשר איבדנו אחד את השני או כשרצינו לעצור לאוכל או פיפי.

הגענו בקלות לפרייבורג, מצאנו חניה, יש לשים כסף במדחן הצמוד והלכנו רגלית אחרי ההמון לכיוון הכיכר המרכזית. יום שבת בכיכר המרכזית שוק גדול ונחמד. לא קנינו כלום חוץ משלוש סירות צבעוניות בדוכן היחיד שמוכר אותן. שלושת הבנות הקטנות נהנו מאוד להשיט אותן בתעלות המים שברחובות. נכנסנו קצת לכנסיה הגדולה שבכיכר, שמענו את העוגב במגוון מנגינות, הכנסיה היתה מלאה מפה לפה.

משם נסענו ברכב לשדרת החנויות ברחוב הראשי קייזר יוזף שטראסה, בעיקר בשביל הבת הגדולה שהתעקשה לרכוש פריט מסויים של חברה מסויימת שלא מוכרים בארץ. אני הלכתי איתה כדי שלא תעלם לנו והיתר המשיכו להשיט את הסירות הקטנות. כמו שהבנתם אנחנו לא חובבי קניות במיוחד עם ילדים קטנים.

השעה שלוש בערך, בדיוק סיימנו בפרייבורג כשהתחיל לרדת גשם. התכנון היה להמשיך למגלשות האלפיניות בהאזנהורן, אבל בגלל הגשם החלטנו לנסוע לפארק המים המקורה באדפארדייס. נסענו לכיוון טיטיזי את הפארק לא מצאנו אבל הטיילת בטיטיזי מצאה חן בעיננו והחלטנו להישאר שם. אכלנו ארוחת צהריים-ערב במסעדה איטלקית נחמדה במקום, לא זוכרת את שמה ולאחר מכן טיילנו בחנויות הרבות. יש לשים לב כל החנויות נסגרות בסביבות שש וחצי, למרות שמחשיך רק לאחר עשר בלילה.

היום השלישי

מגלשות אלפיניות, מפלי טונדאו והר פלדברג

התכנון המקורי היה לנסוע לחבל אלזס בצרפת אבל בגלל הפספוס אתמול, החלטנו לנסוע למגלשות ההרים בהאזנהורן. המגלשות ממוקמות בכניסה לטודנאו בצד שמאל. החניה בסמוך ללא תשלום. עולים קצת ברגל ומגיעים למגלשות. המחיר 9.5 יורו למבוגר 8 יורו לילד. חינם עם הכרטיס האדום. עולים ברכבל, נוף נהדר ויורדים במגלשות בזוגות. מגיל מסויים אפשר גם לבד, לפי הקצב שכל אחד בוחר. חוויה נהדרת, כולם נהנו כולל סבא ואישתו (אנה). עוד נחזור לשם שוב לבקשת הילדים.

משם המשכנו למפלי טודנאו. חונים בצידי הכביש, ללא תשלום, והולכים בשביל מסודר ורחב, אפשר גם עם עגלה. המסלול לא ארוך, בת השלוש שלנו הלכה עד המפל מבלי להתלונן. הכניסה חינם. המסלול והמפל נחמדים ורגועים.

היער השחור, מפלי טודנאו

משם המשכנו לפלדברג, עלינו ברכבל להר, המחיר לרכבל: 8 יורו למבוגר 6.5 יורו לילד. אנחנו שוב עלינו חינם עם הכרטיס האדום. נוף יפה גם בעלייה וגם למעלה. ראינו צילמנו וירדנו. אפשר לוותר. למטה מצאנו מסעדה נחמדה, קנינו ציפס ומרק לילד בן ה-16 שהגיע חולה לטיול, הוצאנו מזון שקנינו בסופרמרקט בדרך וערכנו פיקניק משביע ומהנה. לאחר מכן רצינו להיכנס לפארק החבלים הסמוך, אך התברר שהוא נסגר כבר בארבע. הבנות ראו טרמפולינה גדולה ליד, ביקשו מסבא (5 יורו לאחד) וקיבלו, קפצו להן כשעה עד שהתעייפו.

פלדברג, היער השחור

היום הרביעי

פארק שעשועים שטיינוואסן

נסענו לשטיינוואסן פארק, פארק שעשועים לכל הגילאים, פארק מהנה ומומלץ במיוחד. מחיר הכניסה 20 יורו למבוגר 17 יורו לילד. חינם! עם הכרטיס האדום כאן קישור לאתר הרשמי. הפארק לא המוני, אין תורים ואפשר לעלות מספר פעמים על כל מתקן. אבובים, מגלשות אלפיניות, שלוש מגלשות מהירות במיוחד, אחת מהן בחושך. עליה ברכבל וירידה באחת משתי הדרכים: גלישה במגלשות מהנות או ירידה רגלית תוך כדי צפייה בגן חיות נחמד, נוף יפה וגשר חבלים ארוך וגבוה. אנחנו ניסינו את שתי הדרכים. שתיהן מומלצות. אפשר לסיים את הפארק בחצי יום, אנחנו בילינו בו כל היום. שלושת הקטנות ואנוכי מאוד נהננו. שני הגדולים נהנו פחות. 

היום החמישי

השעון הרחב בעולם, מפליי טריברג ופארק מים באד פראדייס

נסענו להורנברג Hornberg כדי לראות את השעון הרחב בעולם. חיפשנו וחיפשנו, שאלנו מקומיים שלא ממש עזרו לנו, התברברנו קשות עד שמצאנו. השעון ממוקם ממש על הכביש הראשי בו נוסעים, ייתכן מאוד שעברנו לידו ולא שמנו לב. השעון לא מציאה גדולה ולא שווה נסיעה מיוחדת.

המשכנו לעיירה טריברג Triberg, התחלנו במפלים. בהמלצת אחד מהבלוגרים באתר למטייל, חנינו בחניה העליונה ללא תשלום. שימו לב יש חניה אחת בתשלום יש להמשיך הלאה לחניה הבאה שהיא קטנה יותר ולא ממש מוסדרת. וירדנו כל הדרך לכיוון המפלים. טיול מהנה ורגוע עם נוף מדהים. לקראת המפלים ישנה קופה: 3.5 יורו למבוגר, 2 יורו לילד ויש כרטיס משפחתי מוזל. שווה כל יורו במיוחד בירידה של כל המסלול. לעלות מכיוון העיירה זה כבר סיפור אחר. לא לוותר על מפלי טריברג

בסוף המסלול מגיעים ישר לעיירה. ברחוב הראשי חנויות מזכרות כולל שעוני קוקייה נהדרים אך יקרים. ירדנו במורד הרחוב ומצד שמאל מצאנו מסעדת טורקית שמוכרים בה שווארמה מצויינת וגם פיצה כך גם לבת הצמחונית שלנו היה מה לאכול. האוכל טעים להפליא, המסעדה מומלצת מאוד.

היער השחור, טריברג

מטריברג נסענו לפארק מים ומרחצאות מקורה באדפארדייס Badeparadies (נחשב לשיא הטיול בעיני כולנו), מחיר 15 אירו לכל אחד. שעה וחצי ראשונות חינם עם הכרטיס האדום, כל חצי שעה נוספת אירו אחד לאדם. הפארק מחולק לשלושה, אנחנו היינו בשני חלקים. הילדים נהנו מאוד בפארק המים והתגלשו אינספור פעמים בכל המגלשות ללא הפסקה. כאן קישור לאתר הרשמי.

אנחנו (בני 16 ומעלה) נכנסנו לחלק השני שבו בריכה מחוממת, נוף מדהים!!! שנשקף מחלון ענק, בר משקאות בתוך המים (המחירים יקרים), שלווה נעימה ומהפנטת. שימו לב אין כניסה לילדים מתחת לגיל 16, למעט תינוקות שאימהות יכולות להכניס איתן. הבן שלי היה יומיים לפני גיל 16 ולא הסכימו לו להיכנס. לשמחתנו היתה שם בחורה נחמדה שאישרה לו בכל זאת להיכנס. יש שומרים שמקפידים להוציא כל אחד שנראה להם לא בגיל המתאים. הכניסה לחלק המבוגרים עם שעון מיוחד שמקבלים בכניסה. היינו בפארק שלוש שעות קצרות מידי לטעמנו. אסור לצלם, הצלחנו באישור מיוחד להשיג תמונה. 

עקבו אחרינו בפייסבוק

פשוט לסמן לייק 👍

סרטונים ותמונות נוספות מהטיול תמצאו בדף הפייסבוק שלי

היום השישי

פארק אירופה Europa Park

מוקדש כולו לפארק אירופה (חינם עם הכרטיס השחור שרכשנו מראש) כאן קישור לאתר הרשמי. יצאנו מוקדם מהמלון, הגענו לפארק בסביבות תשע בבוקר. החניה בתשלום, 5 אירו לכל היום. חלקנו הלכו לשירותים וכתוצאה מכך איבדנו אחד את השני ונכנסנו לפארק רק בעשר.

למרות שהיה חודש יוני, היו תורים ארוכים למעלה משעה, למגלשות המבוקשות. אני הסתובבתי עם שלושת הגדולים, אבא הסתובב עם שתי הקטנות וסבא ואישתו נסעו לשטרסבורג בחבל אלזס שבצרפת. בדיעבד כולנו הצטערנו שהם לא נכנסו גם לפארק. מאחר שאפשר לטייל בו, לצפות במופעים, לשבת במסעדות, לטייל בחנויות ולהנות מאוד גם בלי לעלות אפילו על מתקן אחד. בסביבות שלוש אספנו את בת השש מאבא שלה והלכנו למתקנים שמתאימים גם לה. הכי נהנינו ברכבת שנמצאת במתחם המינימונים וגם קנינו שם ערכה של 8 דמויות מהסרט. היה יום מעייף אך מהנה. בכל האטרקציות שהיינו בהן בטיול לא היו תורים בכלל, למעט פארק אירופה כמובן. 

היום השביעי

המוזיאון הפתוח, שביל רגליים יחפות ומיני גולף

התחלנו את היום במוזיאון הפתוח בגוטאך Black Forest Open Air Museum כאן קישור לאתר הרשמי. מחיר 9 אירו למבוגר, 5 אירו לילד ויש כרטיס משפחתי מוזל. כניסה חינם עם הכרטיס השחור (לא האדום). מבחר בתים שהובאו בשלמותם מרחבי היער השחור. ראינו אחד ועוד אחד ועוד אחד והספיק לנו למרות שהיו עוד הרבה בתים לראות. חוויה מעניינת לילדים, למבוגרים פחות.

המשכנו משם לשביל הרגליים היחפות בגוטאך. כניסה 5 אירו למבוגר, 3.5 אירו לילד. חינם עם הכרטיס השחור. הולכים יחפים על מבחר מצעים שונים: חול, בוץ, אבנים בגדלים שונים, גזרי עץ, איצטרובלים ועוד. בדרך יש מקומות להרחה של ריחות שונים, ביתנים לחידוד השמיעה, הראיה, המישוש ועוד.

סבא נשאר במכונית, הבת הגדולה מיד לאחר שנכנסנו למסלול החליטה שזה לא מתאים לה ונשארה לחכות לנו על ספסל בכניסה. היתר המשיכו לצעוד בכיף. המסלול ארוך (שעה וחצי-שעתיים) אך יפה ומהנה. הילדים מאוד נהנו. בסוף המסלול יש ברזים לשטיפת הרגלים. כדאי להצטייד מראש במגבת.

משם נסענו ליעד הבלתי מתוכנן הבא. אך מאחר שלא אכלנו עדיין צהריים והיינו רעבים מאוד, עצרנו בדרך במקום נחמד עם שולחנות עץ וערכנו פיקניק עם מוצרים שקנינו בבוקר בסופרמרקט. היה טעים ונעים במיוחד.

לבקשת הילדים, נסענו למיני גולף בטיטיזי (חינם עם הכרטיס האדום) כאן קישור למחירים עדכניים באתר הרשמי. היה קשה למצוא את המקום. התברברנו קשות, חנינו רחוק והלכנו ברגל, הגענו בדיוק כשעמדו לסגור. לבעל המקום יש מסעדה סמוכה והוא הסכים להשאיר לנו מקלות וכדורים ללא הגבלת זמן ובסיום נחזיר את הציוד למסעדה וכך עשינו. הקטנה בת השלוש נרדמה בעגלה, סבא ואישתו נשארו לחכות לנו ברכב. ואנחנו, המבוגרים והילדים נהננו מכל רגע במשך שעתיים. מומלץ.

היום השמיני

מגלשות אלפיניות, פארק חבלים ומסלול בטבע

אישתו של סבא החליטה להישאר במלון לנוח, סבא נאלץ להצטרף אלינו בגלל המקום לילדים ברכב שלו. מקווה שהוא לא סבל יותר מידי ביום הזה. לבקשת הילדים התחלנו את היום שוב במגלשות האלפיניות הארוכות בהאזנהורן, טודנאו (חינם עם הכרטיס האדום – ניצלנו אותו כמו שצריך). כשהגענו למעלה, המשגיח לא הסכים לתת לילדה בת השלוש להתגלש בטענה שהיא לא בגובה המתאים. ההסבר שלנו שהיא כבר גלשה ביום הקודם שהיינו שם, לא ממש עזר ואבא נאלץ לחזור איתה ברכבל. סבא נשאר לחכות לנו בחניה.

משם נסענו לפארק החבלים בפלדברג, שעה וחצי ראשונות חינם עם הכרטיס האדום הזכור לטובה). מתחילים בהדרכה קבוצתית, למרבה הפלא או שלא, הקבוצה כולה ישראלים. ההדרכה באנגלית עם תרגום לעברית של מתנדב מהקבוצה (במקרה הזה – הבן שלי). בסיום ההדרכה התחלנו לטפס על העצים. בעיקרון מדובר בחוויה קצת מפחידה אך מהנה. בפועל היו לפנינו במסלול ילדים שפחדו ועיכבו את כולם ונאלצנו לחכות שוב ושוב שיגיע המדריך ויוריד את אותו ילד שפחד או יעזור לו להתקדם הלאה. המתנה מייגעת ומאכזבת. הגדולים שהלכו למסלולים המאתגרים והגבוהים נהנו יותר ממני ומבת ה-11 שהיינו במסלול הרגיל. לסיכום מאכזב.

בסיום אכלנו ארוחת צהריים מאוחרת במסעדה איטלקית סמוכה, חגגו לבן ה-16 יום הולדת. האוכל טעים, המלצרית מצחיקה, המחירים סבירים. סבא שוב שילם על כולנו.

משם הלכנו ברגל למסלול אנטוני התרנגול, Wichtelpfad im Auerhahnnwaid-Feldberg  (חינמי) סבא נשאר שוב ברכב (ממש לא נעים לנו אבל לא הצלחנו לשכנע אותו להצטרף). המסלול מקסים, מהנה ומומלץ לכל גיל. הילדים מהקטנה עד הגדולה וגם אנחנו המבוגרים נהנו מאוד. הלכנו ביער אחד אחר השני ועצרנו ליד תצוגות מיניאטוריות שונות. בת ה-11 קראה את הסיפור בעברית (צילמנו מהספר"המשפחה המטיילת" והכנו כרטיסיות מראש).

מדהים לראות את התצוגות המושלמות כולל פריטים קטנטנים שלא מודבקים כדי שלא ייקחו אותם כמו שוודאי היו עושים בארץ. היה כיף אמיתי. לא לפספס! המסלול לא מתאים לעגלה. אנחנו לקחנו ונאלצנו להרים אותה כל הדרך. בת השלוש הלכה את כל המסלול מבלי להתלונן. חוויה של כשעה וחצי-שעתיים תלוי בקצב שלכם.

היום התשיעי

חבל אלזס בצרפת, טירה והעיירות ריבווילה וקולמר

סוף סוף נוסעים לחבל אלזס בצרפת. הנוף שונה לגמרי מהיער השחור, אני מתלהבת ולא מפסיקה לצלם. מתחילים בטירת או קניגסבורג Chateau du Hoenogsbourg כניסה: 9 אירו למבוגר, 5 אירו לילד, כאן קישור למחירים עדכניים באתר הרשמי. טירה מרוהטת, כולל תצוגת כידונים, שריונות, ותותחים. הנוף מלמעלה מדהים. אני ואבא נהנים יותר מהילדים (אוהבים היסטוריה) אבל אף אחד לא מתלונן. עוברים את כל המסלול, מצטלמים, ונכנסים לחנות המזכרות בכניסה.

משם נסענו לעיירה ריבווילה Ribeauville. עיירה ציורית יפיפיה. הסמל של העיירה היא החסידה. אפשר לראות קינים גדולים עם חסידות בראש הגגות של הבתים. התחלנו עם סיור של 45 דקות ברכבת תיירים, שעובר בכל העיירה ובכרמים מסביב. אכלנו צהרים במסעדה טורקית שמכרו בה שווארמה וגם פיצה (כמו בטריברג אבל פחות טעים). קינחנו בגלידה שלא היתה משהו והסתובבנו ברחוב הראשי שבו חנויות רבות. קנינו מזכרות עם סמל החסידה.

היער השחור
היער השחור

מריבווילה נסענו לקולמר Colmar. עוד עיירה ציורית לא פחות יפה. סיירנו מעט ברחוב הראשי, קנינו לבת הגדולה צמיד מפנדורה (אותם מחירים כמו בארץ) וחזרו למלון עייפים אך מרוצים.

היום העשירי והאחרון

טיילת טיטיזי, פארק ציפורים וקופים וטיסה חזרה הביתה

ארזנו מזוודות, נפרדנו מהמלון, ונסענו להשלמת קניות (בעיקר מזכרות למשפחה בארץ) בטיילת טיטיזי. משם נסענו לפארק הציפורים והקופים בעיירה Steinen, מחיר הכניסה 16 אירו למבוגר, 8 אירו לילד. כניסה חינם עם הכרטיס השחור. טיילנו בפארק ראינו חיות שונות, הילדים בעיקר נהנו להיכנס לכלוב הציפורים ולהאכיל אותם מכף היד.

המופע המרכזי של העופות הדורסים התגלה כאכזבה. המנחה של המופע דיבר בגרמנית ללא הפסקה ואנחנו לא הבנו כלום.

נאלצנו לקצר את הביקור בפארק כדי לצאת בזמן לכיוון שדה התעופה בציריך. הגענו בזמן, אפילו מצאנו תחנת דלק (אפשר לשלם באירו אך בשטרות בלבד והעודף מתקבל במטבע שווצרי). ואפילו מצאנו את מקום ההחזרה של הרכב. בכל זאת פעם ראשונה ששכרנו רכב בחו"ל. 

   טיפים ליער השחור ולטיול עם ילדים

 1. להזמין מלון שנותן את הכרטיס האדום – חוסך המון כסף בכניסה לאטרקציות.
 2. כרטיס היער השחור הגבוה- הכרטיס השחור כדאי רק אם הולכים לפארק אירופה. אחרת תבדקו היטב כי הוא דורש תכנון מוקדם שלא תמיד כדאי.
 3. ביער השחור ברוב הכבישים הנסיעה איטית, שימו לב למהירות המותרת שמשתנה לעיתים קרובות. אנחנו קיבלנו לאחר כחודש קנס בדואר עד הבית.
 4. כדאי לקנות בסופרמרקט מצרכים שונים ולערוך פיקניק בחיק הטבע, זה מגבש, נעים וחוסך כסף.
 5. לכל אחת מהבנות הקטנות היה תיק אישי עם בקבוק מים ושני חטיפים קטנים שהבאנו מהארץ וחידשנו כל בוקר. זה עזר להן להחזיק מעמד עד לארוחת הצהרים שהייתה לרוב מאוחרת.
 6. כדאי להצטייד במכשירי קשר כדי לתקשר בין שני רכבים וגם בין אנשים למשל בפארק אירופה או כשמסתובבים בין חנויות. זה הרבה יותר זול מלעשות חבילת שיחות לכל אחד ואחד.

אהבתם? שתפו:

עקבו אחרינו בפייסבוק

פשוט לסמן לייק 👍

סרטונים ותמונות נוספות מהטיול תמצאו בדף הפייסבוק שלי

עקבו אחרינו באינסטגרם (לחצו על התמונה):

‏8 תגובות

 1. לאה ב- 14/05/2022 בשעה 10:25

  עזרת לי מאוד בתיכנון הטיול, תודה רבה!
  רציתי לשאול: להבנתי עברתם ברכב משוויץ ליער השחור , איך בדקתם שהביטוח של הרכב ששכרתם בשוויץ מתאים גם לגרמניה?
  האם אפשר לקנות סים בשוויץ ולהשתמש בו ביער השחור או שיש לך המלצה אחרת?
  תודה מראש

  • ravit ב- 16/05/2022 בשעה 18:12

   היי לאה. תודה על הפידבק. האמת שלא עלה בדעתנו שצריך לבדוק לגבי המעבר לארצות נוספות. פשוט עברנו משוויץ לגרמניה וגם לצרפת. מזל שלא קרה כלום לרכב. אני מניחה שאפשר לשלוח מייל לחברת ההשכרה ולהסדיר את הנושא. לגבי סים – לא רכשנו סים מקומי. ניווטנו באמצעות גוגל מפס ללא צורך באינטרנט.

 2. שני עשור ב- 07/11/2021 בשעה 16:20

  אתר יפה מאוד ומועיל ועזר לי מאוד תודה.

  • ravit ב- 25/11/2021 בשעה 07:50

   תודה שני, אני שמחה לשמוע

  • זינה ב- 02/07/2022 בשעה 06:57

   איפה רשום שהמלון נותן הכרטיס האדום? לא מצאתי מידע על כך

   • ravit ב- 02/07/2022 בשעה 07:09

    זה מופיע ב"מידע חשוב" בפרטי המלון בבוקינג. "בשהייה של 2 לילות לפחות מקבלים את כרטיס תיירות של היער השחור"

 3. דנה ב- 10/11/2019 בשעה 06:56

  תודה רבה. עשית לי סדר בדברים

  • ravit ב- 10/11/2019 בשעה 06:58

   נהדר. תהנו בטיול.

השאר תגובה